Ozbrojené síly Čech, Moravy a Slezska


Armáda České republiky se skládá z letectva, pozemních sil a podpůrných jednotek.

Prezident České republiky je vrchním velitelem ozbrojených sil.

V roce 2004 byla zrušena základní vojenská služba a armáda se tak stala plně profesionální organizací.

12. března 1999 země vstoupila do Severoatlantické aliance, v rámci níž plní své vojenské závazky. Počet aktivních vojáků je přibližně 29 300 včetně civilních zaměstnanců.

České jednotky se podílely na operacích UNPROFOR, SFOR, EUFOR v Bosně a Hercegovině, KFOR v Kosovu a ISAF v Afghánistánu. České letectvo se také podílí na obraně vzdušného prostoru Pobaltských států a Islandu.

Vysokou prestiž mají tradičně čeští vojenští chemici (dnes 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci). Od svého prvního nasazení v mezinárodních silách v operaci Pouštní bouře roku 1991, patří k hlavním českým příspěvkům ke spojeneckým akcím. Od roku 2003 liberečtí chemici pravidelně velí mnohonárodnímu praporu radiační, chemické a biologické ochrany Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force).

Výzbroj Armády České republiky zahrnuje nadzvukové stíhačky JAS­‑39 Gripen, bojové letouny Aero L­‑159 Alca, útočné helikoptéry Mil Mi­‑35, obrněné transportéry: Pandur II, BVP­‑1, BVP­‑2, OT­‑90 a modernizované tanky T­‑72M4CZ.

Nejznámějšími českými, potažmo československými, vojáky a vojevůdci minulosti byli Jan Žižka, Albrecht z Valdštejna, Jan Radecký z Radče, Ludvík Svoboda, Jan Kubiš, Jozef Gabčík či František Fajtl.