Dějinně významná moravská města


Mezi města významná z hlediska evropských dějin patří především Slavkov. Například v Paříži ve Francii se nalézá náměstí i stanice metra s názvem "Slavkovské nádraží" (francouzsky Gare d'Austerlitz).

Dalším významným městem je Kroměříž, básníkem nazývaná též "hanácké Atény". Kroměříž je bývalé letní sídlo olomouckých arcibiskupů. Kroměřížský zámek se zahradami jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V roce 1848 na zdejším zámku zasedal ústavodárný říšský sněm a město se na několik měsíců stalo nejvýznamnějším místem Rakouského císařství.

Uherské Hradiště je střediskem Moravského Slovácka s významným velkomoravským archeologickým nalezištěm.

V Novém Jičíně v roce 1790 zemřel Ernst Gideon von Laudon, jeden z největších vojevůdců 18. století (historicky třetí generalissimus v rakouské armádě).

Významná města z administrativního pohledu

Vedle shora uvedených měst Ostrava, Frýdek-Místek a Jihlava jsou významnými také města Svitavy a Moravská Třebová, nacházející se na severozápadě Moravě. Administrativně jsou však přiřazena k Pardubickému kraji, a města Dačice a Slavonice, která jsou na jihozápadě Moravy. Administrativně jsou ale součástí Jihočeského kraje.

V moravských městech je dnes docela velké množství významných památek, včetně mnoha památek světového dědictví UNESCO.