Zvukové soubory


Lucas Cranach starší, Narození Ježíše Krista, před 1537 (asi 1520)

Podkladem pro zde nahrané soubory ve formátu MP3 a OGG jsou soubory .mscz. Soubory byly vytvořeny a jsou proto přehrávatelné (a upravovatelné) v notačním editoru MuseScore. Ve směšovači tohoto notačního editoru můžete stanovit sólo pro vybraný part, například soprán, a přehrávat jen ten, nebo vybrané party a poslouchat jen ty.

Na disk vašeho osobního počítače z těchto stránek stažený soubor MP3 nebo OGG přehraje každý k jeho otevření určený přehrávač tohoto formátu. Takovými přehrávači zvukových souborů jsou například programy WinAmp, Clementine, Amarok (pro operační systém Windows), Clementine, Amarok, Lollypop, Sayonara, Cantata a další (pro operační systém Linux apod.).

Rembrandt van Rijn, Klanění tří králů, mezi 1632 a 1633

Soubor uložíte na disk svého počítače tak, že na stránce najedete ukazovátkem myši na jej představující obdélníček a klepněte na něj pravým tlačítkem myši (stiskněte pravé tlačítko). V nabídce vyberte příkaz Uložit odkaz jako... (či podobný) a potvrďte po otevření dialogového okna se souborovým systémem vašeho počítače uložení souboru do zvoleného umístění. Je to dobrý způsob, jak přehrávat, poslouchat a cvičit.

Noty také můžete nechat přehrát hned ve vámi používaném prohlížeči internetu. Po klepnutí na "velké tlačítko" s textem Stáhnout jsou v prohlížeči přehrány dle jeho nastavení v (nové) kartě (listu, záložce).

Hieronymus Bosch, Klanění tří králů, asi 1475