Zvukové soubory


Lucas Cranach starší, Narození Ježíše Krista, před 1537 (asi 1520)

Podkladem pro zde nahrané soubory ve formátu MP3 jsou soubory .mscz. Soubory byly vytvořeny a jsou proto přehrávatelné (a upravovatelné) v notačním editoru MuseScore. Ve směšovači tohoto notačního editoru můžete stanovit sólo pro vybraný part, například soprán, a přehrávat jen ten, nebo vybrané party a poslouchat jen ty.

Na disk vašeho osobního počítače z těchto stránek stažený soubor MP3 přehraje každý k jeho otevření určený přehrávač tohoto formátu. Takovými přehrávači zvukových souborů jsou například programy WinAmp, Clementine, Amarok (pro operační systém Windows), Clementine, Amarok, Lollypop, Sayonara, Cantata a další (pro operační systém Linux apod.).

Soubor uložíte na disk svého počítače tak, že na stránce najedete ukazovátkem myši na jej představující obdélníček a klepněte na něj pravým tlačítkem myši (stiskněte pravé tlačítko). V nabídce vyberte příkaz Uložit odkaz jako... (či podobný) a potvrďte po otevření dialogového okna se souborovým systémem vašeho počítače uložení souboru do zvoleného umístění.

Noty také můžete nechat přehrát hned ve vámi používaném prohlížeči internetu. Po klepnutí na "velké tlačítko" s textem Stáhnout jsou v prohlížeči přehrány dle jeho nastavení v (nové) kartě (listu, záložce).

Hieronymus Bosch, Klanění tří králů, asi 1475