Soubory MSCZ

Jdi do svého chrámu a modli se tam

"Které přikázání je první ze všech?"

"Ježíš odpověděl: První je toto: Slyš Izraeli, Hospodin, Bůh náš, jest jediný pán, miluj Hospodina, Boha svého, z celého svého srdce, z celé své duše, z celé své mysli a z celé své síly! Druhé je toto: Miluj svého bližního jako sám sebe! Většího přikázání nad tato dvě není." (evangelium sv. Marka, 12. kap., v. 28–34)

Z celého svého srdce znamená celým svým citem. Z celé své duše znamená s naprostou oddaností své bytosti. Ze vší mysli své znamená, že jen ten, kdo se plně soustřeďuje na "svého Boha", na vnitřní božské Já, miluje "svého Boha" ze vší mysli své, protože mu obětuje své myšlenky. Obětuje Bohu svoje myšlenky s vyloučením všech ostatních představ. Mysl má bez odchylek soustředěnu na jeden bod, na jednu představu.

Albrecht Dürer, Madona s čížkem, 1506

Soubory jsou řazeny abecedně podle příjmení tvůrců. Otevřete je v notačním editoru MuseScore.

Namísto sborových zvuků áh, óch, které  jsou pro sborové noty používány jako výchozí (SATB), jsou pro jednotlivé party ve směšovači (mixer) nastaveny k tomu zvolené hudební nástroje. Pro soprán je to v našem případě flétna, pro alt klarinet v bé, pro tenor anglický roh a pro bas je to fagot. Je to jinak, než tomu bylo u souborů vytvořených v MuseScore 3, kde se prostě přiřadily nástroje zvukové banky, u nichž bylo vcelku jedno, jestli skutečný hudební nástroj má až takový rozsah tónů, aby se jimi pokryl rozsah partu. Namísto základní zvukové banky (Basic) se ve verzi MuseScore 4 využívá pokročilejší zvuková banka MuseSounds, zde stažená přes software MuseHub, kde zvuk odpovídá skutečnému nástroji a jeho možnostem.

Pokud však MuseSounds v počítači nainstalováno není, soubor .mscz otevřený v editoru MuseScore se s nastavením, jak byl uložen, samozřejmě nepřehraje. Je tu ale s vydáním verze MuseScore 4.4 jiný problém. MuseScore 4.4 neotevře, jak to tak vypadá, soubory, v jejichž názvu je česká diakritika.

Podkladem pro dále nahrané soubory ve formátu PDF jsou soubory .mscz. Soubory v něm byly vytvořeny a jsou proto přehrávatelné (a upravovatelné) v notačním editoru MuseScore. Ve směšovači tohoto notačního editoru můžete stanovit sólo pro vybraný part, například soprán, a (třeba kvůli cvičení) přehrávat jen ten, nebo sólo nebo ztlumení pro vybrané party, a poslouchat jen ty, které zrovna slyšet chcete.

Pro stažení souboru s příponou .mscz z těchto stránek, a tedy pro jeho uložení na disk vašeho počítače kvůli následnému otevření v programu MuseScore, najeďte na stránce ukazovátkem myši na jej představující obdélníček a klepněte na něj pravým tlačítkem myši (stiskněte pravé tlačítko). V nabídce vyberte příkaz Uložit odkaz jako... (či podobný) a potvrďte po otevření dialogového okna se souborovým systémem vašeho počítače uložení souboru do zvoleného umístění.

El Greco, Klanění pastýřů, mezi 1612 a 1614